#

Aydınlatma Sistemleri Proje ve Uygulamaları

#

Aydınlatma Sistemleri Proje ve Uygulamaları

Işık, hayatımızda en önemli yere sahiptir. Bu bakımdan doğru aydınlatma yapmak, mekânlardan daha iyi verim almanızı sağlar. Eğer bahçeniz varsa peyzaj aydınlatma projesi için düzgün bir yapı oluşturmak oldukça önemlidir.

1. Eğer ne istediğinizi belirlerseniz ve projeyi hayata geçirmesi için doğru bir firma seçerseniz, alacağınız sonuçlar oldukça iyi olacaktır. Böylece şu gibi faydalar görülebilir;
2. Görüş keskinliği yükselir. Bunun sonucunda görme hızı artar.
3. Göz sağlığı korunur. Böylece görme bozukluklarının önüne geçilebilir.
4. Kişilerin göz performansı yükseleceği için, işlerden ve ortamdan alınan verim yükselir.
5. Daha olumlu bir psikoloji elde edilebilir.
6. Güzel bir ışıklandırma, mutlu hissetmenize yardımcı olur.
7. Düzgün görememek, bakılan şeylerin hatalı algılanmasına neden olur. Düzgün bir ışıklandırma bunun önüne geçer.

Bunlara ek olarak düzgün bir ışıklandırma, güvenlik duygusunu da maksimuma çıkarmaktadır.

Aydınlatma Sistemlerinin Önemi Nedir?

Her ne kadar birçok kişi farkında olmasa da, göz sağlığını bozan etmenlerden bir tanesi de ışıktır. Zira hatalı olması, zaman içerisinde gözleri bozabilmektedir.

Ayrıca sistemin hatalı, yanlış olması, onun tasarımını da güzel yansıtamamasına neden olacaktır. Zira çektiğiniz fotoğraflar, kötü ışıklandırma nedeniyle hiçbir zaman istediğiniz sonucu vermeyecektir. Peyzajın uzaktan görünümü de yanlış algılamalara neden olacaktır.

Işıklandırmanın doğru olmaması gözleri rahatsız edeceği için, alanda geçirdiğiniz vakit de olumsuz etkilenecektir. Bu sebeple dış aydınlatma projeleri arasında aydınlatma sistemleri hem sağlık, hem de estetik açısından da önem taşımaktadır.


Aydınlatma Sistemleri Nelerdir?

Aydınlatma sistemleri dört farklı seçeneğe ayrılmaktadır. Bunlar şu şekilde verilebilir;

1. Dış cephe aydınlatma sistemleri: Bu çalışmalar binaların yapısal özellikleri gösterebilmek amacıyla, çok katlı bir biçimde yapılır. Eğer işletmeniz için bu sistemleri düşünüyorsanız, ışığı daha verimli sağladığı için iş performansınızı arttırmanıza yardım eder.
2. İç mekân aydınlatma sistemleri: İç mekân aydınlatmaları hem evlerde, hem de iş yerlerinde tercih edilmektedir. Alınan performansı arttırmaya yönelik olup, enerjiden tasarruf etmenizi sağlar.
3. Yönlendirme aydınlatma sistemleri: Bu sistemler gece insan hareketlerini arttıracak bir yapıya sahiptir. Temel amaçları, kişilere yolu gösterebilmektir. Böylece güvenliği de arttırır.
4. Açık alan aydınlatmaları: Peyzaj, bahçe gibi arazileri, bunların etraflarındaki yolları aydınlatmak üzere kullanılır.

Aydınlatma sistemleri ve proje uygulamalarında gerek iç, gerekse dış aydınlatma projeleri içerisinde özgün bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla çalışmalar hayata geçirilmeden önce çalışma alanı incelenmekte, buna göre planlar çizilerek hayata geçirilmektedir.Aydınlatma Sistemleri Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aydınlatma sistemleri farklı yerlere kurulabilmektedir. Bu açıdan bir firma ile irtibat kurmadan önce, kendinizin de gerekli incelemeleri yapması, bir fikir sahibi olması şarttır. Bu sadece peyzaj aydınlatma projesi için değil, iç ve dış sistemlerde, yönlendirmede de geçerlidir.

Bu sebeple nerede kişiler sistemi nereye kurdurmayı düşünüyorsa, ne istediğini düşünmeli, aklında bir plan tasarlamalıdır. Bundan sonra da tamamen firmaların işine girmektedir. Eğer aklınızdaki net bir şekilde aktarırsanız; firma hem bu kapsamda bir plan hazırlayabilir, hem de yapıya göre önerilerde bulunabilir.

Alınacak sonucun istediğiniz gibi olmasında bir diğer önemli koşul da burada öne çıkmaktadır. Eğer firmayı hatalı seçmişseniz yanlış analizler, hesaplama hataları ve daha birçok sorun kendini gösterebilir. Bu da bir hoşnutsuzluk olacağı için, yeni masrafları doğuracaktır.

Dolayısıyla ani kararlar vermek, inceleme yapmamak hiçbir zaman istediğiniz sonuçları size vermez. Firmayı doğru seçmek, daha başında sizi tatmin eden sonuçları elde etmenize yardımcı olur.

#

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Hemen bizimle iletişim kurun ve aklınızdaki sorulardan kurtulun!

  • Black Decker
  • Bosch
  • Google
  • Hyundai
  • IBB